Malá brúska


Chcel som malú pásovú brusku. Doma som mal starý elektromotor tak som sa rozhodol mini-brúsku vyrobiť. Pás som zvoli o rozmere 75 x 533 mm. Eletromotor (r.v. 1965) z odstredivky má vhodné otáčky ale trocha slabší výkon.

motor

Vodiace valce budú z dreva na oceľových hriadeľkách. Ložiská som volil 8 x 22 x 7 (608) (rovnaké, ako do kolieskových korčúl). Konštrukcia je zváraná z oceľovej tyče 12 x 12 mm (celkovo asi 1200 mm).

motor

Motor má hriadeľ ukončený závitom M8, čo využijem k priamemu spojeniu s hnacím valcom. Rám stroja tak bude 2x širší než pri pohone remeňom, ale ušetrím si prácu s výrobou remeníc.

rám

Hriadeľ hnacieho valca má priemer 12mm, aby bolo možné navŕtať dieru a vyrezať závit M8.

závit

Hriadeľ hnaného valca má priemer 8mm podľa priemeru ložísk. Na koncoch je osadenie, ktoré je zalisované do držiaku. Držiaky sú individuálne nastaviteľné. Takto sa zabezpečí centrovanie brúsneho pásu.

valec

Hnací hriadeľ je zalisovaný do valca. Centrovanie hnaného valca zabezpečia skrutky.

valec

Letmé uloženie hnacieho hriadeľa sa neosvedčilo a bolo potrebné doplniť uloženie voľného konca hriadeľa do ložiska. Tak isto bolo potrebné spevniť koštrukciu vzperou, aby bola zabezpečená rovnobežnosť hriadľov aj pri napnutí a zaťažení brúsneho pásu.

rám

Kontaktnú dosku som urobil z pertinaxu. Doska sa dá jednoducho vybrať (dve skrutky) a brúska sa potom dá použiť na brúsenie oblých povrchov.

doska

Nezbytný vypínač a trocha farby :-)

hotovo

Brúska za chodu je na nasledovnom videu: