Vŕtačka Narex EC 513 D


2012/12/03

Po vyše dvadsatich rokoch používania som sa rozhodol "zgenerálkovať" svoju prvú vŕtačku Narex EC 513. Všetko prebehlo vporiadku, až do chvíle, keď som chcel vymeniť ložisko na hriadeli motora. Ventilátor, ktorý bol v tesne pri ložisku, sa rozsypal. Vŕtačku som tak odložil, ako nepoužiteľnú.

Vŕtačka Narex

To bolo vo februári 2011. Teraz (november 2012) sa mi pokazila ručná okružná píla Black&Decker KS 865. Na rotore sa vytrhlo vinutie, obrúsilo sa a spôsobilo skrat.

Black&Decker

Tak mi zišlo na um, z dvoch urobiť jeden. Z rotora z píly som stiahol ventilátor a mal som šťastie - rozmerovo sa podobal na ten z vŕtačky - má väčší priemer, je vyšší a má menší otvor na hriadeľ.
Aby som mohol nasadiť nový vetrák musel som najskôr upraviť rotor. V sústruhu som zarovnal osadenie pri vunutí, ktoré bolo plastové. Zostalo oceľové osadenie, ktorého priemer je väčší, ako vo vrtulke.

Rotor Narex

Na rad prišiel ventilátor. Ten som starostlivo upol do sústuhu a znížil som mu výšku. Následne som zväčšoval otvor pre hriadeľ.

Black&Decker

V plastovom ventilátore som urbil dieru asi o 0,2 mm menšiu oproti priemeru hriadeľa. Takýmto presahom som dosiahol tesné nalisovanie vrtuľky na hriadeľ bez potreby dodatočnej fixácie.

Narex + Black&Decker

Potom som už len nasadil ložisko.

Nasadiť ložisko

Aj keď je nový ventilátor o niečo väčší, ako pôvodný, stále sa ešte zmestí do stroja. Obidva dva motory sú vysokootáčkové, tak by mal nový vetrák fungovať bez problémov.

Zmestil sa.

Po skompletovaní je výborná vŕtačka NAREX opäť prevádzkyschopná.