Meteostanica WS2300


Od januára 2006 mám na záhrade meteostanicu WS-2300. Prve tri roky som vyuzival bezdrôtové spojenie senzorov so základňou. Keď sa ale začali objavovať problémy s komunikáciou, rozhodol som sa pre prenos údajov po drôte.

Pri prestavbe som sa rozhodol aj zmeniť stanovisko senzorov a vyrobiť aspirovaný kryt na teplomer/vlhkomer. S prestavbou súvisela aj výmena veterného senzoru za novší model ES-TX20 s miskami namiesto turbínky.

anemometer

Veterný a dažďový senzor som dal na spoločný stľp (pozinkovaná polcólka ;-) ). Spojenie so snímačom teploty som realizoval 8 žilovým FTP kabelom, pričom na anemometer som potreboval dva páry a na dažďový senzor jeden pár. Posledný pár je plánovaný na vykurovanie dažďového senzora v zime. Kábel som zaústil do stľpa a rozdelil na jednotlivé vetvy ku senzorom. U senzorovej základne je kabel znovu rozdelený do dvoch koncoviek. Dĺžka tohto kábla je asi 13 metrov. Zapojenie koncovky anemometra je na fotografii:

anemometer

Dažďový senzor je pripojený dvomi krajnými vodičmi:

anemometer

anemometer

Pripojenie vonkajšej základne ku stanici je takisto FTP kablom, pričom zem je spoločná pre 3 páry signálnych vodičov. Dĺžka tohto pripojenia je 38 metrov a funguje spoľahlivo.